Výchova a chování psa

Proč se ke svému psovi chováme jako k nejhoršímu nepříteli?! Změňme toto chování!

Přem001ýšleli jste někdy o tom, jak oboustranný vztah mezi člověkem a psem je výjimečný a pevný? Existuje snad na zemi podobně silná mezidruhová láska, ať už mezi člověkem a zvířetem nebo mezi dvěma živočišnými druhy? Existuje, ale určitě ne tak často jako je to v případě vztahu člověk-pes.

Stává se však, že lidé se snaží všechno získat a udržet silou. To samé se děje i v chování lidí ke psům. Výsledkem je zmatený a stresovaný pes.

Jakých hlavních omylů se dopouštíme?

Lidé, kteří poznali, co to znamená spojit svůj život se životem psa, určitě souhlasí s větou, že pes je nejlepší přítel člověka. Proč přesto tito lidé trestají své psy nebo používají tvrdá pravidla smečky, která jsou založená na silou vynucované dominanci? Je to ten správný přístup k této oddané bytosti?

Myslíte si, že psi vyčkávají na situaci, kdy převezmou vaši roli vůdce smečky? Myslíte si, že psi jsou lstiví a že mají postranní úmysly? Že když pes bude táhnout na vodítku, bude chodit první do dveří, bude vyhrávat ve hře na přetahovanou, bude jíst dříve než vy, bude užívat pohodlí vašeho gauče, že to všechno dělá pro to, aby převzal vaši vůdčí roli? Ne, tak to není. Pes je přímočarý, nemá žádné skryté úmysly. Jedná rovně bez kliček a intrik. Žije prostě teď a tady.

Hlavních omylů, kterých se v chování ke psům dopouštíme, je hned několik.

Mylná teorie č. 1: Považujeme psy za převlečené vlky.

Mylná teorie č. 2: Myslíme si, že psi nás považují za jejich smečku.

Mylná teorie č. 3: Pokládáme psy za dominantní ve snaze zvýšit si svá postavení nad své majitele.

Mylná teorie č. 4: Dominanci u psů spojujeme s rigidní hierarchií založenou na silou vynucované dominanci.

Jaké teorie jsou správné?

Správná teorie č. 1: Pes je pes. Ano, vyvinul se z vlka, ten však zůstává po staletí stejný. Psovi se změnil vzhled i chování, dokáže dělat spoustu věcí, které jsou vlkům cizí. V současnosti mají psi ke svým předkům stejně daleko jako my k těm našim.

Správná teorie č. 2:  Vlci a psi v divočině tvoří smečky za účelem lepšího získávání potravy a rozmnožování se. Domácí psi lovit nemusí a rozmnožovat se s námi neplánují. Lidská rodina, ve které pes žije, netvoří se psem smečku, ale spíše přátelské uskupení.

Správná teorie č. 3: Psí dominance není spjatá s postavením. U psů se týká spíše získávání či ztrácení zdrojů. Pes si přirozeně bude bránit věci pro něj důležité. Takové chování známe i u lidí. Když na začátku určíte pravidla, co je psa a co vaše a bude důsledná celá rodina, vyhnete se kontroly zdrojů psa.

Správná teorie č. 4: Mylná teorie o silou vynucované dominanci vychází z pozorování chování vlčích smeček v zajetí, kde dospělí vlci nemají šanci odejít, založit svoji vlastní smečku a rozmnožovat se. Vlci v přírodě se chovají jinak, fungují spíše jako rodina a alfa samci se diktátorsky nechovají.

Změňme naše chování ke psům – pes je přece náš nejlepší přítel

Pes v roli nejlepšího přítele člověka velice obstává. Je oddaný svému majiteli, bere ho takového, jaký je. Raduje se, když majitel má chuť se smát, přitulí se, když cítí jeho smutek. Je to opravdový a nesobecký přítel, který majiteli skutečně nelže o tom, co cítí, protože o pocitech lhát neumí.

Otázkou však je, jak my lidé obstáváme v roli nejlepšího přítele psa? My lidé se často snažíme silou dosáhnout poslušného a vychovaného psa a tím náš vzájemný vztah můžeme narušit.

Nepoužívejte sílu ve výchově psa. Slušně vychovaného psa můžete mít s použitím pozitivních motivačních metod bez trestů. Najděte si trenéra, který nevyužívá ve výcviku „pravidla smečky“, ale pozitivní metody výchovy a tréninku.

Vytvořte si se svým psem hluboký vztah založený na oboustranné důvěře a porozumění bez prosazování dominance. Vy ovlivňujete jeho chování prostřednictvím výchovy a socializace. Umožněte mu žít v harmonii s vámi i celou společností. Váš pes chce být vaším nejlepším přítelem, buďte i vy pro něj tím samým.

1 komentář: „Proč se ke svému psovi chováme jako k nejhoršímu nepříteli?! Změňme toto chování!“

  1. Mili, jsi úžasná a Tvé články jsou velmi hodnotné nejen pro majitele psů, ale i pro lidi bez domácích mazlíčků, kteří v článcích o vztahu mezi člověkem a psem mohou najít i jistou spojitost ve vztazich mezilidských. Jen tak dále. Držím Ti palce a přeji hodně úspěchů a kladných ohlasů na Tvoji úžasnou práci. Irena R.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s