Život se psem

Než si štěně přinesete domů

dddDo dneška si pamatuji den, kdy můj táta přinesl našeho prvního pejska. Bylo to těsně před letními prázdninami, po prázdninách jsem šla do první třídy. Byla jsem z tohoto chlupáče tak nadšená! To Argo jako první mi představil a ukázal, co to je psí svět! Pořízení štěňátka je nejen veselá, ale i podstatná událost pro celou rodinu. Tak si na tomto kroku dejte záležet. Jaké jsou hlavní vlivy na jeho zdravý vývoj do doby, než si štěně přinesete domů?

Vliv psychiky matky

Není výmluv o tom, abyste se na své štěně a do podmínek, ve kterých žije nejeli podívat. To v jakých podmínkách štěňátko roste (prenatální věk i po narození) a v jaké kondici je jeho matka, má velký vliv na jeho zdravý vývoj. Pokud je matka v době březosti i po porodu ve stresu, její špatný psychický stav se přenáší na potomky. Záleží i na tom, jaký má fenka a její majitel vztah, jak s ní zachází, v jakých podmínkách ji drží, zda má u něho oporu.

Vytvářejte poptávku po pejscích jen u těch chovatelů, kterým záleží, aby jejich chovní psi a jejich potomci měli plnohodnotný život. Jak je poznat? Jsou to chovatelé, kteří mají nízký počet chovných psů a nízký počet vrhů na jednoho psa za rok, fenka je dost stará na to mít mláďata. Přijďte je navštívit, běžte se podívat s trochou odstupu kvůli matce a štěňátkům, v jakých podmínkách chovatel všechny psy drží. Dívejte se očima a srdcem, co jsou za lidi, v čem psi jsou a jak vypadají.  Plusem je místnost uvnitř, vytápěná a čistá; vše je v rovnováze, štěňátka zvídaví; matka a štěňata zdravě vypadající, klidní ale ne apatičtí.

Vliv strávené doby s matkou a sourozenci

Pro zdravý vývoj štěněte je blahodárné, že stráví dostatečný čas se svojí matkou a svými sourozenci. V České republice dle chovatelského řádu si nový majitel může odvést štěně domu po 49 dnech, tedy po 7. týdnu. Prospěšné pro štěně bude, když vy a chovatel ještě chvíli vydržíte a štěně zůstane u matky a sourozenců do 10. týdne věku. Je to nejen kvůli důležitému mentálnímu vývoji ale i proto, že v 8.-8,5. týdne štěně prochází strachovou periodou a je dobré v tomto období se vyvarovat jakýchkoliv velkých změn a tedy i změny domova a opouštění matky.

Vliv přístupu nového majitele

Pokud jste si štěně již vybrali, několikrát ho navštivte. Jde o to, aby si štěně na vás postupně navykalo. Nebude ta velká změna prostředí, kdy si jej odvezete domu, tak velký otřes.

Pejsek potřebuje trpělivý a chápavý přístup. Jen pro představu toto mládě ve věku 10 týdnů/2,5 měsíců je na tom porovnatelně ve vývoji jako 2,5 roku malé dítě (1 měsíc věku psa = 1 rok věku dítěte). Zahrňte ho láskou a pocitem bezpečí, tak jako to udělá matka dítěti. Nemůže hned zůstat sám doma, na to si potřebuje postupně navykat. Měli byste spát s ním alespoň několik prvních týdnů, když už ne celý život :-), pomůže mu to cítit se bezpečně. Také to zajistí fakt, že se vyspíte a nebudete přes noc poslouchat jeho nářek. K tomu to bude pro vás praktičtější, protože budete snadněji vědět, že se potřebuje vyprázdnit, když bude vzhůru.

Tyto všechny aspekty mají znatelný vliv na celoživotní vývoj psa. Mohou velice silně ovlivnit to, jestli váš pes bude zdravý nebo bude mít celoživotní zdravotní komplikace. Také záleží jedině na vás, psí nadšenci a majitelé, jaké chovatele v jejich práci budete podporovat, jestli ty čestné nebo ty druhé.