Výchova a chování psa

Žárlí na vás pes, když chcete někoho obejmout?

037 Máme svátky za sebou. Strávili jsme hezké chvíle se svými nejbližšími. Při takovéto příležitosti dojde mezi lidmi k mnohým setkáním doprovázených obejmutím, políbením nebo podáním ruky, což je mezi lidmi pozdravem, přátelským gestem a projevem lásky. Stalo se vám  někdy, že v takové situaci, kdy jste někoho objali nebo políbili, váš pes reagoval a vám to připadalo jako, že žárlí?

O co jde?

Ano, pes v takové situaci může zavrčet, skákat na vás nebo mezi vás vstoupit. Dělá to proto, že si myslí, že mezi vámi a tím druhým je konflikt a snaží se tak vás vzájemně uklidnit. Pro psy je přirozené udržovat harmonii kolem sebe. Většinou nezůstanou v poklidu právě i proto, že z pohledu psa jste do sporu vtaženi vy, někdo, ke komu má pes láskyplný vztah.

Lidské objetí je pro lidi a jejich zdraví prospěšné, proto to mezi sebou praktikujte často :-), jen však psovi vysvětlete, že je vše v pořádku. Jak?

Jak to psovi vysvětlit?

Ještě před tím, než někoho obejmete, psovi dejte signál ruky, který mu bude říkat, že se ho to netýká, že přebíráte zodpovědnost za to, co děláte. Přistupte k osobě, kterou chcete pozdravit, otevřete dlaň jedné ruky vůči psovi, počkejte několik vteřin a následně můžete obejmout dotyčného.

Dlaň ruky během signálu je někde ve výši stehen či kolenou (záleží na výšce psa). Vzdálenost mezi psem a signálem ruky je zhruba metr (záleží na situaci).