Život se psem

Slavíme patnáctiny! A co pro mě vlastně představuje mít doma psa?

P1050434_2Mému pejskovi bylo nedávno 15 let a to se neobešlo bez nějaké psí dobroty. Dostal ode mě pečený játrovo-masový dortík, se kterým začal pobíhat po místnostech a vynucovat si puštění ven. Chtěl si ho nejdříve zahrabat, ale po chvíli se do něj pustil. A protože jsem dortík udělala tak, aby i ostatním členům vyhovoval, dostali všichni čtyřnozí.

P1050413_2

P1050399_2

O Lumpíkovi

Ne nadarmo mu bylo dáno jméno Lumpík. Jako mladší byl pěkný rošťák, který nenechal jediného vrabce přistát na naší zahradě. Jeho horlivost krotil můj malamut. Za život mého Sida, jsem bydlela  s rodiči v jednom domě, takže naši psi trávili čas spolu. Pamatuji si na jejich oblíbenou společnou hru – honění kolem zaparkovaného auta. Lumpík si rád provokativně zvětšoval náskok podběhnutím auta, což Sid udělat nemohl, protože se tam nevešel.

IMG_0005_2

Lumpík jako myslivecký gaučák trávil hodně času v lese nebo na pohovce. Jakmile táta začal oblékat zelené kalhoty, byl v pozoru. Když ho náhodou někdy nechal doma, vydržel tak dvě hodiny zírat na vchodové dveře, i když doma nezůstal sám.

Když rodiče odešli z tohoto světa, ještě chvíli je vyhlížel právě u těch samých vchodových dveří. Vzpomínám si na situaci, kdy jsem se vrátila domu a nechala dveře otevřené, protože jsem měla v obou rukách tašky s nákupem. On vyběhl do prázdného prostoru s očekáváním, že ještě někdo jde, že ještě nejsme všichni….radostně je chtěl vítat, nikdo už však nešel.

Má moc rád, když k nám přijde nějaká návštěva. Rád se těší z její přítomnosti. Proto se snažím, pokud to s těmi lidmi jde, mu tuto radost umožnit a nechat ho s námi.

Nedá se říci, že by měl nouzi o psí nápadnice. Dokonce za ním chodí samy až k nám. Loni v létě jsem se vracela za tmy domu a za vraty na mě vykoukla rotvajlerka. Hned za ní přiběhl i Lumpík. Oba vrtěli ocasem a vroucně mě vítali doma. Vůbec jsem nechápala, kde se na zahradě vzala. Byl to docela šok. Strávila u nás tu noc, protože na pátrání po její rodině bylo již hodně hodin. Ráno jsem zjistila, že se podhrabala pod plotem k nám. Utekla na procházce majiteli, který s ní šel okolo nás. Mému pejskovi prostě nemohla odolat. 🙂 To je ona na fotce.

P1020927_1

Je to stále čiperný a šikovný kluk. Vůbec není pravda, že starý pes se novým kouskům nenaučí. Vše nové, co se dozvím, spolu právě praktikujeme a on se učí. Nedávno jsem se vrátila k jeho zvykacímu procesu, být schopen v klidu pobývat ve stejné místnosti s kočkami. Je to výzva, ale lepšíme se. 🙂

P1020556_4

P1010504_2

Co pro mě představuje mít doma (staršího) psa?

Stejně tak jako starší lidé mají rádi svůj klid i starší psi. Pohodlí je pro ně také hodně důležité. A právě z důvodu pohodlí a spokojenosti jsem tomu mému přizpůsobila i svoje bydlení. Kvůli jeho možnosti být neustále v teple a přesto mít možnost se kdykoliv vyvenčit, jsem do vchodových dveří instalovala průchozí dvířka, která sám podle sebe používá. Také gauč v obývacím pokoji jsem uzpůsobila jeho výšce a on si ke mně může přijít sednout, kdy chce.

P1050453_2

P1050469_2

Že se váš pes občas proběhne po vytřené podlaze s tlapkami od bahna? Že ustavičným hrabáním při lehání již několikrát svůj pelíšek rozdrápal? Ano, je to i náš případ. Bez nějaké té práce nebo koruny navíc se to prostě neobejde. Co ale na druhou stranu za to máme? Máme spokojeného psa, který je součástí rodiny a který nám veškerou péči a lásku stonásobně vynahradí.

Pokud jsme náš život spojili již s několika psy, neporovnávejme je. Neříkejme ten byl lepší v tom a tamten zase v onom. Každý pes je něčím výjimečný a jiný. Máme tendenci vidět na všem i na nás hlavně ty špatné věci, zaměřme se na ty pozitivní a důležité.

V minulosti mezi moje návštěvy patřili i lidé, kteří nesnesou žádné chlupy v domácnosti. Dnes již vím, že oni nejsou vůči zvířatům bez citu, jen nevidí, jak velkým přínosem pes pro rodinu je, protože to nikdy nepoznali. Štěně si vás získá svojí roztomilostí, hravostí a živostí hned, kdežto vztah ke staršímu psovi je díky společným prožitkům o něčem více. Je o hloubce, vzájemném poznání a důvěře. Potom nějaký ten chlup nebo nepořádek je nicotný.

Krásné narozeniny, Lumpíku! 🙂

11084275_587649728004845_2899692184394276480_n_3P1000639_3