Život se psem

Dusty jako hlídací pes opuštěného areálu

P1050606_2Pejska, o kterém vám chci povědět, znám již nějakou dobu. Ze začátku jsem ho vídala jen přes plot, když jsem kolem něho šla na procházku se svým Lumpem. Občas jsem mu dala nějakou mlsku přes plot nebo jsem ho pohladila. Asi před rokem a půl jsem začala pociťovat, že s ním chci být více, než jednou za čas přes plot. A tak jsem si vyžadonila klíče od opuštěného montážního areálu, kde pejsek žije a kam lidé občas dochází něco montovat nebo ho jen nakrmit. Jeho úkolem je hlídat tento prostor.

Dusty je černý vlčák, který do tohoto areálu přišel z útulku. Kde byl před tím, mi není známo. Podle určitých způsobů chování je patrné, že byl v minulosti trénován i na poslušnost. Také patrně zažil hlad nebo velký nedostatek jídla. Je tím velmi traumatizován až dodnes. Jakékoliv jídlo je pro něj neskutečná motivace. Jídlo a moje přítomnost je to, co si nejvíce chrání.

P1050603_2

V areálu žije ještě s jedním pejskem. Jde o smíšené plemeno a jmenuje se Čert. Mezi Dustym a Čertem je napětí. Přes pletivo, které mezi nimi je, dochází u nich k vzájemným útočným potyčkám vyvolaných z určité frustrace. Ta pravděpodobně vychází buď z toho, že byli drženi odděleně a nemohli k sobě a nebo z jejich života bez společnosti lidí, možností volby a stimulace.

Nejhorší je neudělat nic

Jaký byl důvod toho, proč jsem tam začala chodit? Srdce mě za nimi táhlo. Nesnažím se je spasit, jen pro ně chci něco dělat a strávit s nimi společně čas. Lidé, co je krmí, na ně nejsou zlí…jen jsou přesvědčeni, že psům takový život stačí. Není se čemu divit, že si to myslí. Vždyť teprve nedávno nám výzkumy dokázaly, že zvířata mají stejné emoce jako lidé a že zvířata jsou také vědomé bytosti. Někteří lidé pro toto zjištění výzkumy nepotřebují a některé lidi ani toto zjištění nezmění a nepřesvědčí. Co však každý může pro zlepšení života zvířat na zemi udělat? Být příkladem toho člověka, který respektuje zvířecí bytost s jeho pocity a potřebami. Protože psi jako jsou Dusty a Čert nejsou jen stroje na hlídání, kterým stačí pouze dodávka energie ve formě jídla. Potřebují lásku, společnost a pozornost…

Co dělá Dusty teď

Jeho výběh je většinou otevřen a má tedy možnost se pohybovat po areálu. Stimulaci však neměl žádnou a vzhledem k tomu, že vodítko mu úplně cizí nebylo, jsme poměrně rychle začali chodit na procházky ven. Někdy pokulhává na levou přední nohu, proto délku procházky koriguji podle jeho fyzického rozpoložení. Občas navštívíme stejné místo a sem tam ho vezmu autem na nové místo. Z výletů je nadšen. Z okna pozoruje celý průběh jízdy.

P1050608_2

Zprvu se do auta bál, takže jsem ho nechala tento dopravní prostředek postupně prozkoumat a až později jsme začali jezdit pryč. Ze začátku jsme jezdili hlavně na klidná místa. Dustyho určité nejistoty se na novém místě občas objeví. Do ničeho ho však netlačím. Má vždy možnost se nejistému subjektu vyhnout nebo ho jen sledovat z dálky. Občas zajedeme na rušnější místo, kde šramot (parkoviště supermarketu, náměstí..) pozoruje z bezpečí auta. Funguje to tak, že střídá pozorování okolí s mazlením a drbáním ode mě. Už jsme začali chodit na místa, kde není hodně lidí a psů, ale je hodně pachů. Snažím se to časově vychytat podle toho, jak jsou lidé v práci. Tím, že se učí zvládat nové situace, získává větší důvěru v sebe. Fotka níže je z jednoho našich výletů, z jeho prvního setkání s větší vodou – rybníkem. Zatím v něm ještě neplaval, jen se vždy brouzdá. 🙂 Nejen čichání na procházce, ale i hledání pamlsků v trávě a různé čichací hry jsou u něj na programu.P1050588_2

Od psů se drží stranou (není divu, protože nemá zkušenosti). Lidi má rád a od trochu známých se nechá s radostí pohladit. Nedělám to s ním však na potkání.

Co s Dustym plánuji

Stimulace je pro něj velmi důležitá. Bude tak mít lepší schopnost řešit nestandardní situace, lépe se učit a koncentrovat. Stopování a jiné pachové práce, které s ním plánuji v nejbližší době začít, ho jistě budou bavit.

Na Dustyho čeká ještě jedno překvapení, které bude ve formě psího kamaráda, mého Lumpíka. Až seženu parťáka, tak budeme všichni společně chodit na procházky, kde pejskové budou mít možnost se sblížit a více poznat. Již se několikrát setkali, ale zatím pouze přes plot. A kdo ví, může se stát, že z Dustyho bude další člen naší rodiny. 🙂 A protože náš vztah je úžasný…jsem na tento začleňovací proces i připravena.

…Příště o Čertovi