Život se psem

Dva vybrané dotazy ze psí procházky s Nadačním fondem PES V NOUZI

Psí procházka červen 2016 110Účastnila jsem se psí procházky s nadačním fondem PES V NOUZI. Je to příjemně prožitý čas, protože se člověk setká se samými milovníky pejsků a samotnými psy. Dobrovolné startovné je použito na práci fondu pro pomoc pejskům. Byla jsem velmi potěšena znalostí konejšivých signálů u většiny účastníků. Součástí procházky bylo moje krátké povídání právě o tomto tématu. Během povídání došlo také na otázky ohledně různého chování pejsků. S dotazy, které jsem vybrala, se chci s vámi podělit.

Psí procházka červen 2016 102

Psí procházka červen 2016 030

Psí procházka červen 2016 115

Psí procházka červen 2016 118

Psí procházka červen 2016 044

První dotaz o fence s fóbií, která je v dočasné péči:

Bojí se venku všeho, panikaří, třese se a utíká. Pochází z útulku, takže o její minulosti se toho moc neví. Procházky venku naprosto vůbec sama nezvládá, vždy se pohybuje se svými psími kamarády ze stejné domácnosti.

Otázka:

Jak s ní pracovat venku na tomto chorobném strachu, aby zvládala procházky sama?

Doporučení:

Protože velkou psychickou oporu má hlavně v jednom psím kamarádovi, tak doporučuji začít s ním a s fenkou chodit na nová místa, např. 2x týdně. Dát jí tam naprostou volbu ve všem, jestli na novém místě chce zůstat nebo odejít, jakým tempem se pohybovat a přibližovat k objektům, co si chce nebo nechce očichat atd. Povely a napomínání psa zde nemají místo. Majitel ani nemuká 🙂 , nechává vše na psovi. Je důležité, aby ta nová místa byla ze začátku klidná. Rušnost a obtížnost míst se budou postupně navyšovat. Jak se bude krok za krokem fenka cítit na nových místech lépe a lépe, tak se bude od svého psího kamaráda více a více vzdalovat a prozkoumávat prostředí sama. Je podstatné sledovat chování a signály fenky a podle toho se rozhodnout, kdy je ten správný okamžik pro další krok – začít ji brát na nová místa samotnou.

Pokud je k dispozici auto a fenka se tam cítí bezpečně, je další možností začít ji brát samotnou na výlety autem. Z počátku bude jen pozorovat dění z auta. Až později se s ní může začít chodit ven z auta, třeba jen několik minut. Volila bych pro začátek určitě klidná místa.

Druhý dotaz o šestiměsíčním pejskovi, který je u druhého majitele a močí doma:

Šestiměsíční pejsek stále „čůrá“ doma, většinou se tak stává ráno, ale i během dne. Je nyní u druhého majitele a byl chvíli v útulku.

Otázka:

Jak ho odnaučit čůrat doma?

Doporučení:

Aby štěně začalo chodit na záchod ven, tak je potřeba ho to naučit. Po každém jídle, pití, hraní a spaní a i mezi tím musí jít ven. Když se stane nehoda vevnitř, tak se prostě stane. Štěně to od narození neumí a potřebuje čas se to naučit. Některý pejsek na to potřebuje více času jiný méně. Jediné, co je potřeba v případě nehody udělat, je být klidný a hlavně pejskovi za to nenadávat. Trpělivost a pečlivost je zde na místě. To je jasné.

Případ tohoto pejska je však trochu jiný. Pejsek se krom jiného, také vymočí, když se na něj mírně zvýší hlas. Pravděpodobně se na něm tímto způsobem podepsala přísná výchova (bez trpělivosti, porozumění a pečlivosti), kterou má asi za sebou. Pejsek je se současným majitelem asi 4 měsíce. Je to ještě pořád krátký čas na to, aby z něj spadl stres ze změn, kterými tak prošel v útlém věku (nevlídná výchova předchozího majitele, přesun od majitele do útulku, pobyt v útulku, přesun z útulku do nového domova + možná další věci, o kterých nemáme tušení) a proto pravděpodobně pořád močí doma. Tyto šrámy na štěněčí duši lze však uzdravit správnou komunikací a trpělivou výchovou nového majitele, u kterého bude pociťovat důvěru a bezpečí.