Výchova a chování psa

Co dělat, když váš pes není socializovaný

005_1Opominuli jste u svého psa proces socializace a váš pejsek teď na ostatní psy štěká, vrčí, chce se s nimi prát nebo je bázlivý? Za těmito nepatřičnými reakcemi psa na jiné psy bývá vždy určitý druh strachu. A toto chování představuje vlastně obranu proti potenciální hrozbě.

Spousta psů totiž neví, jak správně se psy komunikovat a jak se k nim chovat, protože je to nikdo nenaučil. Lépe řečeno pes to od narození uměl, ale neměl příležitost si svoje vrozené „komunikační dovednosti“ prohloubit při setkávání psů. Mnohdy k tomu ještě přispěla špatná výchova majitele (špatný přístup, neporozumění, trestání), který svého psa tak odnaučil jeho psí řeči.

Pokud spolu psi nemohou správně komunikovat, nepoznají se navzájem. Když se nepoznají, nebudou se cítít spolu bezpečně a budou mít ze sebe strach. To, z čeho psi mají strach, se pokusí zničit.

Nejlepší cestou, jak psovi vrátit jeho ztracenou „psí řeč“ je umožnit mu společné procházky s různými psy, kde se na tuto řeč znovu „rozpomene“. Jeho potřeba být s ostatními psy je nepostradatelná a nezbytná, takže tuto aktivitu provádějte po celý jeho život.

10 pravidel pro správnou socializační procházku

1. pravidlo

Ze začátku určitě provádějte procházku na klidném místě, kde vás nikdo jiný nebude rušit. Až se váš pes naučí potkávat se se psy v klidném prostředí, můžete jít na rušnější místa.

2. pravidlo

Najděte si dvojici – psa a jeho majitele. Potřebujete člověka, který bude trpělivý a ochotný s vámi a se svým psem pravidelně na tyto procházky chodit. Střídejte dvojici, samozřejmě byste neměli ustavičně chodit na procházky se stejným psem. Zorganizujte si to tak, abyste aspoň dvakrát týdně podnikli tuto společnou procházku. Na psovi nezáleží. Pokud to bude pejsek, který se bude tomu vašemu méně líbit, uděláte větší odstup. Možná zpočátku začněte se psy, kteří jsou snadnější pro socializaci a mají nějaké zkušenosti se setkáváním kamarádů.

3. pravidlo

Začátek a konec procházky je to, co si psi nejvíce pamatují, proto tato část musí být obzvláště klidná, v pohodě a bez hry. Zprvu zajistěte, ať jsou vaši psi klidní. To můžete dosáhnout tím, že se nejdříve půjdete projít zvláště na několik minut bez toho, aby se nejdřív viděli. Zprvu si pejskové budou očichávat okolí sami, můžete použít i nějaké hledací hry (hledání pamlsků apod.), což vede ke snížení stresu u psa.

4. pravidlo

Až budou vaši psi klidní, může dojít k setkání. Začněte dále od sebe a postupně se pomalu přibližujte. Nechoďte proti sobě, ale paralelně. Pokud jsou oba psi klidní, pokračujte blíže a blíže k sobě. Neustále sledujte klidový stav psů, pokud začnou na sebe reagovat a je u nich možné sledovat neklid, tak jste příliš blízko a jděte dále od sebe. Při procházce udržujte takovou vzdálenost mezi psy, aby byli oba klidní. Může to být třeba 200 m nebo 2 m, záleží na psech. Psi se budou učit komunikaci s druhými psy, jen když budou v klidu a bez stresu. Pro psa být v klidu a bez stresu znamená, že si čichá, objevuje okolí kolem sebe a sem tam se podívá na druhého psa. Pro začátek budete muset jít možná někam na prázdné parkoviště nebo louku, kde můžete udělat větší rozestupy mezi sebou.

5. pravidlo

Choďte pomalu. Mějte dost dlouhé vodítko, aby psi měli dostatečný prostor pro zkoumání, čichání a venčení. Snažte se mít prověšené vodítko. Pokud pes táhne, určitě ho nestrhávejte a nevztekejte se na něj. Jestli chcete svého psa odnaučit tahat na vodítku, využijte metodu v mém článku „Jak vašeho psa odnaučit tahat na vodítku–metoda pro každého“. Nepouštějte psi na volno hned, do této fáze musíte dojít postupně, až uvidíte, že psi spolu vycházejí a správně komunikují.

6. pravidlo

Nechte na zemi ležet nějaké věci pejsků, které jsou od jejich pachů, třeba deku z pelíšku. Psi si mohou vzájemně očichat tyto věci a tak se vzájemně seznámit se svými pachy. Dříve či později dojdete k momentu, kdy psi budou již tak blízko u sebe, že bude docházet k přímému kontaktu mezi psy. Přímý kontakt mezi psy by měl v nejlepším případě probíhat na volno, popřípadě na úplně prověšeném vodítku, aby jim do komunikace nezasahovali lidé.

7. pravidlo

Až se psi dokonale seznámí a mohou být v blízkosti, tak hra může chvíli probíhat uprostřed procházky bez míčků, freesbee a podobných hraček. Psi si vystačí sami a tyto hry je zbytečně stresují. Pamatujte na to, že psi by si neměli spojovat setkání s jinými psy pouze s hrou.

8. pravidlo

Délku procházky si stanovte podle toho, jak to vycítíte. Mělo by to být zhruba 30 minut samotné chůze, občas i delší.

9. pravidlo

Během procházky by nemělo docházet k žádnému trestání a komandování psů. Pes potřebuje mít setkání se psy spojeno s něčím příjemným.

10. pravidlo

Ukončete společnou procházku společným posezením kdekoliv v trávě, na lavičce tak, aby oba psi na sebe viděli. Neopomíjejte tuto relaxační část, je důležitá.

Pokud psi jsou na sebe hodně naštvaní, můžete zvolit další alternativu, což je paralelní chůze. V tomto případě kráčejí jedna nebo více osob (představují bariéru) uprostřed mezi psy, kteří jdou se svými majiteli paralelně vedle sebe. Jakmile pes začne více sledovat druhého psa, osoba blíže k psovi signálem ruky psa uklidní. Paralelní chůze jsou kratší, jinak pro ně platí stejná pravidla jako pro klasickou socializační procházku.

Buďte trpěliví a svého psa do ničeho netlačte. Budu ráda, když se podělíte se mnou o vaše pokroky. 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s