Výchova a chování psa

Jak vašeho psa odnaučit tahat na vodítku – metoda pro každého

007_2Je pro vás procházka se psem na vodítku příjemným časem nebo nezbytnou každodenní nutností, kterou přežíváte? Tahá váš pes na vodítku? Žene se váš pes na protijdoucí psy, lidi nebo cyklisty? A co vy? Křičíte na něj, následujete ho nebo ho strháváte k sobě?

Pokud ho následujete, je to ten důvod, proč váš pes tahá. Naučili jste ho, že, když zatáhne, budete ho následovat. Pokud ho na druhou stranu strháváte k sobě, můžete mu způsobit zdravotní problémy s páteří nebo ho naučit, že potkávat ostatní psy a lidi je nepříjemné.

Metoda, kterou používá známá norská etoložka

Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby všichni psi mohli běhat pořád na volno, ale to nejde. Naše dnešní prostředí v podobě nebezpečného hustého provozu na silnicích a podobných situací, nám to nedovoluje.

Známá norská etoložka Turid Rugaas, která je vyhledávanou mluvčí, autorkou knih a hvězdou v oblasti psího chování, využívá jednoduchou metodu k tomu, aby psy naučila chodit příjemně na vodítku. Inspirujte se a sobě a psovi zpříjemněte procházku tím, že svého psa odnaučíte tahat na vodítku.

1. krok – jak odnaučit psa tahat na vodítku

První krok představuje naučit psa zvuk „pozornosti“. Jde o neutrální zvuk, který pro psa znamená „věnuj mi pozornost, něco se bude dít“. Tedy provede se zvuk a okamžitě následuje pamlsek psovi, aby si spojil zvuk s odměnou v podobě pamlsku. Důležité je, aby odměna přišla rychle po vydání zvuku. Je to otázka jedné nebo dvou vteřin.

2. krok – jak odnaučit psa tahat na vodítku

Tímto krokem naučíte psa vás následovat. Po vydání zvuku vás uvidí se pohybovat směrem od něj a půjde za vámi. Udělejte ten naučený zvuk, proveďte několik kroků směrem od psa. Pokud vás pes bude následovat, okamžitě bez otálení ho odměňte, aby pes pochopil, že to je to, co od něj chcete. Provádějte opravdu je několik kroků (2-3 kroky), nechoďte zatím daleko.

3. krok – jak odnaučit psa tahat na vodítku

V dalším kroku se vydá zvuk, uskuteční několik kroků směrem od psa, zase se provede zvuk, následně udělá několik kroků jiným směrem a nakonec se dá odměna v podobě pamlsku, pokud vás pes následoval.

4. krok – jak odnaučit psa tahat na vodítku

Je to podobné jako u třetího kroku, jen dělejte více kroků nebo měňte více směry při chůzi. S každou změnou směru vy vydáváte ten neutrální zvuk.

Další kroky – jak odnaučit psa tahat na vodítku

Jak pes se bude v chození na vodítku lepšit a bude vás následovat, můžete dělat kroků více a jít dál a dál. Pamlsky se pak dávají tu a tam. Nikdy však nemůžete s pamlsky přestat úplně. Buďte systematičtí, trpěliví, nespěchejte na psa a netrénujte psa hodiny. V začátcích je to otázka minut. Místo, které si pro tento trénink vyberete, musí být pro začátek klidné. Později budete obtížnost a rušnost místa zvyšovat.

Pamlsky pro odměňování si připravte dopředu, kousky jsou velice malé asi jako nehet a měkké, aby je pes na polknutí dostal do sebe. Pamlsky mějte šikovně po ruce v nějaké široké kapse, abyste nešustili nebo aby to dlouho netrvalo, než je vyndáte. Další možnou odměnou je slovní pochvala, kterou můžete kombinovat později s pamlskem. Pes však musí vědět, že to určité slovo, znamená, že byl hodný, že něco udělal dobře.

Velmi praktické, že? A příjemná procházka s vaším psem je na světě, bez vašeho rozčilování se na psa a kárání ho, bez strhávání vodítka zpátky, bez frustrace vás a psa. Na procházce je jedno, jestli pes jde nalevo, napravo, vpředu nebo vzadu od vás. Důležité je, že procházka je příjemná pro vás oba. Pes se cítí svobodně, jako by byl na volno bez vodítka.

První praktický příklad

V praxi tato metoda bude vypadat tak, že vidíte svého psa už skoro napínat vodítko, v tom momentu provedete zvuk a změníte směr. Když vás pes bude následovat, odměníte ho slovem znamenajícím „hodný“ nebo pamlskem.

Druhý praktický příklad

Jdete proti jinému psovi, osobě nebo cyklistovi, ještě než vás pes začne tahat za vodítko směrem k němu (ještě než je příliš na protijdoucího soustředěn), provedete zvuk a uděláte jeden nebo dva kroky do strany. Pokud vás pes bude následovat a příjemně protijdoucího mine, odměníte psa.

Třetí praktický příklad

Blížíte se k podezřelé věci na zemi a nechcete, aby to váš pes pozřel nebo olíznul. Opět vydáte zvuk a projdete kolem věci ve vzdálenosti několika kroků. Jestli pes na zvuk reagoval a šel za vámi, odměňte ho.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s