Zdraví a duše psa

Pes a pohyb – I. díl – Závislost psa na adrenalinu

008_3Lidé, se kterými mluvím, jsou většinou vždy překvapeni tím, když ode mě slyší, jak málo pohybu vlastně psi fyziologicky potřebují. Nepopírám, že přiměřený pohyb má pozitivní vliv na jeho zdraví. Lidé to však většinou přehánějí s aktivitami psa.

Jak vzniká závislost jedince na adrenalinu

Slyšeli jste někdy u lidí o závislosti na cvičení? Ačkoliv se vám cvičení může jevit jako vesměs pozitivní záležitost, když se vymkne kontrole, jde o závislost, která postiženým dokáže zničit život. Zvyk na fyzický stres a následná produkce endorfinů vyvolá tzv. závislost na sportu. Závislosti na prožitcích způsobují hormony, které se uvolňují bezprostředně při vykonávané činnosti: adrenalin, noradrenalin, dopamin, serotonin a testosteron. Pokud tito jedinci závislí na fyzické zátěži nemají možnost trénovat, pociťují podobnou závislost jako narkomani na drogách.

U kterých sportů a her hrozí psovi závislost

U lidí velmi oblíbená hra se psy jako je házení míčku, je typickým příkladem toho, jak lidé učí svého psa být závislý na adrenalinu. Lidé s vidinou toho, že psa honění se za míčkem baví a že je pro něj častý nebo intenzivní pohyb prospěšný, se ho tímto způsobem snaží utahat.  Psi jsou supercitliví na vše, co se hýbe a proto je velice snadné, je přimět běhat za objekty. Toto chování psa nemá nic společného s potěšením. Jde o instinktivní chování jako mají vlci při lovení, při čemž oči psa zachytí pohyb a tělo je okamžitě díky uvolněnému adrenalinu do svalů připraveno k reakci ve formě pohybu za objektem nebo štěkání. Lidé vlastně nutí psy „lovit“ míček každý den nekonečný čas v kuse. Při tom vlci loví v přírodě jen několikrát týdně a snaží se při pronásledování ke kořisti přiblížit co nejblíže, aby doba honění byla co nejkratší. Moc dobře vědí, že příliš běhu je stresuje.

Psa kromě běhání za míčkem stresují také jiné a lidmi oblíbené hry. Z pohledu výše hladiny adrenalinu v těle si teď porovnáme některé vybrané psí aktivity s činnostmi vlka. Pro představu hladina adrenalinu u vlka při lokalizaci kořisti je přirovnatelná k hladině adrenalinu psa při hledacích prací. Při stíhání kořisti má vlk stejnou výši hladiny adrenalinu v těle jako pes při agility, házení míčku nebo frisbee. Vše je možné vidět na následujícím obrázku. Nejvíce stresu psovi způsobují akvitity typu flyball, agility, frisbee, házení míčku, běhání psa u kola, přetahovací a jiné rozpustilé hry se psy/lidmi a podobné věci. Při těchto činnostech už vzniká závislost.

008_stresory

Proč je závislost pro psa nebezpečná

Pokud fyzický stres trvá příliš dlouho, často nebo přesáhne určitou hranici tak může psovi vyvolat fyzické problémy – bolesti zad, nervové, hormonální a další poruchy. Může zapříčinit i psychické problémy – depresivní chování u psa. Stresovaný pes může zkratkovitě a neuváženě reagovat vůči svému okolí, ostatním lidem a psům. Při honbě za míčkem může, buď sebe zranit (spadnout ze srázu) nebo ve svém okolí psa/člověka pokousat. Pes přestává zdravě uvažovat a vnímat to, co se děje kolem něho (používá zhruba 2% své mozkové kapacity).

Co s tím? Hledáme rovnováhu mezi mentálním a fyzickým uvolněním psa

Existuje tedy spousta důvodů k tomu, se zamyslet nad tím, jaké aktivity já se svým psem budu provádět. Nechceme mít psa stresovaného, závislého na adrenalinu, majícího k míčku lepší vztah než k nám, ale chceme psa sebevědomého a zdravého, proto hledáme rovnováhu mezi fyzickým a mentálním uvolněním psa a volíme takové hry, které psa nestresují, ale mentálně stimulují. Co je vlastně mentální stimulace a k čemu je pro psa dobrá? Mentální stimulace je nejlepší nástroj pro zdravý vývoj psa různého věku. Psovi se bude díky zvládání a vyhrávání her zvyšovat sebevědomí. Jelikož se při těchto hrách zapojí čich psa, dojde i k redukci stresu. Jak hry s mentální stimulací provádět, kde je rovnováha mezi fyzickým a mentálním vybitím nebo čím se řídit při výběru aktivit pro psa, se dozvíte v mém dalším článku II a III. dílu – Pes a pohyb.

1 komentář: „Pes a pohyb – I. díl – Závislost psa na adrenalinu“

  1. Mohla bych poprosti o odkaz na studii ze které asi vycházíte? Velice by mě to zajímalo.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s