Zdraví a duše psa

Pes a pohyb – II. díl – Mentální stimulace psa

a3Jak vzniká závislost psa na adrenalinu a proč je tato závislost nebezpečná, už víme. Co tedy se svým psem dělat, když ty nejvíce zažité aktivity jako je házení míčku, agility a běhání u kola psa stresují? V I. díle jsem se také zmiňovala o nalezení rovnováhy mezi fyzickým a mentálním uvolněním. K tomu, abychom byli schopni tuto rovnováhu najít, musíme si říci něco o mentální stimulaci psa.

Mentální stimulace a její výhody

K mentální stimulaci dochází, když pes je nucen přemýšlet a aktivovat mozek. Pes je nucen přemýšlet, když používá svoje smysly a to HLAVNĚ ČICH. Když tedy budete stimulovat čich a další smysly psa, budete tak stimulovat jeho mozek. Pes tak bude mít lepší schopnost řešit konflikty a nesnáze a také lepší schopnost učit se a koncentrovat se. Tím, že bude v hrách vyhrávat a nacházet svoje odměny, bude tak posilovat svoje sebevědomí. Díky čichání a žvýkání odměny se bude snižovat i jeho stres. K tomu ještě tyto hry budou podporovat spolupráci mezi majitelem a psem a upevňovat jejich vzájemný vztah.

Jak provádět hry stimulující psa

Nejrůznější hry si můžete pořídit v obchodě. Levnější variantou a větší zábavou pro majitele i psy jsou však hry domácí výroby. Těmto variantám se meze nekladou. Můžete použít plastovou přepravku, plastovou láhev, ponožky, roli od toaletního papíru, lepenkovou krabici, novinový papír, staré ponožky, ručník, deku atd. Stejně, jako vidíte níže na obrázku, můžete naaranžovat vaše pomůcky a do nich různě poschovávat pamlsky, které má váš pes rád. Může to být třeba maso, sýr, hovězí dršťky, sušené pamlsky, které nakrájíte na malé kousky velké jako kuličky hrášku, aby to pro psa byla jednohubka. Nebudete se tak bát, že pes bude po těchto hrách tlousnout.

Hrajte si doma v pokoji, na zahradě nebo venku na procházce. Při hraní ho nechte překonávat zádrhely samostatně, nerušte ho. Nemluvte na něho, nepobízejte ho, nechvalte ho a už vůbec nebuďte netrpěliví na něj, tím vším ho vyrušujete od koncentrace. Odměnou pro psa je již samotné nalezení odměny. Pouze ho k připravené hře odveďte a poté si v tichosti sedněte bokem a nenápadně psa pozorujte bez mluvení. Když mu to opravdu nepůjde, tak jste to na něj připravili příliš obtížně. Tentokrát psovi trochu pomocte a příště to zjednodušte a k tomu zvolte takové odměny, které svojí vůní psa přilákají. Jestli si nejste jisti tím, jestli poznáte tu správnou obtížnost pro vašeho psa, můžete začít jednoduše tím, že rozhodíte hrst pamlsků někde po zemi a necháte ho je vyhledat. Hry můžete za sebou provádět opakovaně, čas pro přestávku je ještě před tím, než pes začne ztrácet koncentraci. Některé hry se mohou stát vašimi stálými a oblíbenými. Je však dobré zvyšovat jejich obtížnost a občas přijít s novou hrou, kterou on vůbec nezná. Buďte pro svého psa kreativní, i to se vám v životě hodí. 🙂

Ohromně ho určitě bude bavit stopovat lidi nebo další psy. Užívá si také hraní, kdy vyhledává různé schované předměty. Byli byste překvapeni jeho nadšením pro spolupráci, když má úkol. Jeho čich je pro plnění těchto úkolů úžasným nástrojem. Ve III. a posledním díle série Pes a pohyb si řekneme, kde je rovnováha mezi fyzickým a mentálním vybitím a čím se řídit při výběru aktivit pro vašeho psa.

a6a7