Očekávali byste od dospělého člověka, že se bude umět automaticky začlenit do společnosti lidí, pokud se v dosavadním životě včetně dětství nesetkal s dalšími lidmi nebo jen s omezeným počtem? A to je přesně to, co my od našeho psa automaticky očekáváme. Očekáváme to, že bude automaticky vědět, jak správně se má ke psům chovat a co dělat v určitých situacích s nimi.
Nepostradatelná potřeba pro vyrovnanost a zdraví psa
K tomu, aby pes vycházel s druhým psem, musí v komunikaci s ním používat (a současně používat náležitě) svoji psí řeč. Potřebuje se naučit správně komunikovat s ostatními psy a to je možné jedině v případě, že s nimi tráví čas. Pes užívá svoje komunikační dovednosti od chvíle, co se narodí. Je však potřeba, aby získal zkušenosti v jejich používání. Je důležité, aby si zvykal na různá plemena, různé psí osobnosti. Každé plemeno vypadá vizuálně jinak a používá různé komunikační signály. Každý pes je jiná osobnost a má jiné potřeby prostoru pro komunikaci. Jeden pes je plachý, druhý je sebejistější. Pes se potřebuje naučit vypořádat s různými situacemi, kde se může setkat se psem. S každou situací se patřičně vypořádá, když bude moct „po svém“ s druhým psem komunikovat.
Pokud nikdo nebude se psem komunikovat jeho řečí nebo dokonce i trestat její používání, tak tuto řeč pes v sobě potlačí. Pokud tato řeč je v něm již tedy potlačena, stačí s ním touto psí řečí začít „mluvit“ a umožnit mu stýkat se a komunikovat i s ostatními psy a jeho řeč se mu vrátí. Proto pamatujte, nikdy není pozdě na socializaci i dospělého psa. Pes je společenské zvíře stejně jako člověk (vcelku známý fakt), které vyžaduje trávit čas s ostatními psy. Je to nezbytné pro to, aby byl vyrovnaný a zdravý.
Nesocializovaný pes a rizika s tím spojená
Pokud se pes nesocializuje, má to negativní vliv na jeho zdraví a chování.
– Jedinec nebude schopen zvládat běžné interakce s jinými psy.
– Jeho strach z neznámého a nepoznaného se u něho projeví obranným chováním vůči psům.
– Zdraví a sebejistota tohoto psa jsou ohroženy, stejně jako by to bylo u člověka, který se nestýká s lidmi.
– Deprese a pocity frustrace vedou k fyzickým a psychickým zdravotním problémům.
– Nesocializovaný pes je stresovaný a se stresem je spojeno mnoho nemocí – alergie, zažívací potíže atd.
Co si představit pod slovem socializace psa?
Všeobecně socializace je proces, během kterého se jedinec začleňuje do společnosti, při čemž si osvojuje její hodnoty a chování. Psa můžete socializovat tehdy, pokud mu jednoduše umožníte trávit čas s ostatními psy formou procházek, mírného psího dovádění, pobytu nebo posezení na zahradě či v přírodě. Během tohoto společně stráveného času se pes učí být vůči druhému psovi zdvořilý, projevit radost/řešit konflikt, dát najevo pohodu/vyjádřit nepohodlí, vytvořit odstup/snížit vzdálenost. Získá zkušenosti o tom, že každý pes je jiný a má jiné potřeby. Tento proces však nikdy nekončí, je to celoživotní záležitost. V mládí je proces socializace sice nejdůležitější, probíhá ale celý život. Tato potřeba je stále velice podceňovanou nezbytností psa. Každý pes si zaslouží začlenit do psí společnosti, proto pro porozumění, co je správná psí socializace, čtěte v mém navazujícím článku „Nastartujte sociální život svého psa“.