Výchova a chování psa

Nastartujte sociální život svého psa

P4160125_2Nastartujte takový život psa, který vám přinese rovnováhu na procházkách, protože on bude v klidu zvládat setkání se psy. Nastartujte takový život, který psovi přinese vyrovnanost a zdraví, protože bude docházet k naplnění jeho důležité potřeby.

Chybné domněnky

Možná máte se socializací vlastní zkušenosti, nebo jste o socializaci už slyšeli od blízkého okolí. Nejčastější chybnou domněnkou při tomto procesu je to, že stačí, aby pes prošel socializačním kurzem štěněte, a má tak vystaráno se zkušenostmi na celý život. Není ani málo rodin, co svého psa „představili“ jednomu psovi, a tím očekávali, že už se psy bude umět vycházet. Hodně lidí má také za to, že pes, který žije s jinými psy v domácnosti, nepotřebuje socializaci. Ani jedno z toho není dostatečná socializace. Tento proces je u psů stále velice zanedbávaným učením se, který probíhá celý život (vždyť i lidé se učí celý život). To, co socializace představuje a jak důležitou roli hraje v životě psa a majitele se dočtete v článku „Proč se vyplatí najít psovi psí kamarády?“. Nyní si řekneme něco o tom, jak začít se socializací, protože je klíčová pro všechny psy.

Štěně a pocit bezpečí

Neocenitelný přínos vám poskytne dospělý pes, pokud ho najdete pro vaše štěně a který mu bude dobrým vzorem v tomto (a nejen v tomto) procesu až do dospělosti a dá mu pocit bezpečí. Tento dospělý pes by měl být dobře socializovaný a vyrovnaný. Pokud štěňátku tento psí vzor nenajdete, musíte tuto roli zastoupit vy.

Ať už se rozhodnete pro socializační kurz štěněte (vybírejte pečlivě) nebo se budete setkávat se štěňátky na vlastní pěst, nikdy nedopusťte, aby vaše nebo jiné štěně bylo šikanované. Stejně jako děti tak ani štěňátka nevědí, kdy je dost hry, a proto je důležité nevyváženou hru včas zastavit.

Je důležité se vyvarovat nepříjemných zkušeností se psy, proto štěně představujte jen psům, kterým důvěřujete (nikdy ne cizím, které neznáte).

U štěňat se zaměřte na socializační „dýchánky“, které podniknete někde v oploceném prostředí. Socializační procházky se týkají až jedinců, kteří už mají vyvinuté svalstvo pro chůzi.

Pes a potřebný prostor pro komunikaci

Jak by psi měli trávit společně čas, aby se nesocializovaný pes něco naučil? Jak zajistit prostor pro komunikaci? Pes, aby se něco naučil, potřebuje být v klidu (bez stresu). Klid jim zajistíte společnou procházkou na nerušeném místě, dále jejich potřebnou vzdáleností od sebe, která může být různá, a tím, že psy nebudete rušit povely nebo taháním za vodítka.

Společné procházky představují společné procházení, společné čichání pachů, společné objevování prostředí, společné pozorování dění, společné posezení a později i trocha společného psího dovádění. Všechny tyto složky jsou důležité. Čichání pachů, objevování prostředí, pozorování dění je skvělé proto, že dochází k mentální stimulaci psů při používání jejich smyslů a snižuje se jejich stres, což napomáhá učení.

Velmi důležitou součástí sociálního procesu je i společné posezení v trávě, na zahradě, na lavičce. Je podstatné, aby si pes spojoval setkání se psem i s klidnou situací (nejen s hraním). Posezení by mělo být začleněno do průběhu nebo konce procházky (nikdy ne na začátek). V prvních momentech setkání je potřeba, aby se psi dali do pohybu-chůze.

K psímu dovádění může dojít, pokud to jejich vzájemný vztah a důvěra dovolí (po čase, v dalších fázích procesu). Příjemné psí dovádění je vítané jen a pouze, když hra mezi psy je vyrovnaná. Není dobré, když je dlouhá a únavná. Příliš divoká hra může velmi snadno sklouznout ke skutečné psí rvačce díky stresu, který ovlivní psí chování tím, že pes zkratkovitě a neuváženě reaguje.

Aby si pes vůbec začal zvykat na psy, můžete zvolit pozorování psů z dálky z lavičky nebo z auta. Příliš rozjařený pes se naučí, že nemůže pozdravit každého psa jen proto, že chce. Plachý pes se naučí, že vidět cizího psa nepředstavuje děsivou zkušenost.

Každý pes, pokud již není, může být znovu společenský s většinou psů. S těmi, které nebude mít rád, se nemusí vídat. Ale pokud je náhodou potká, dokáže situace s nimi zvládnout v klidu.