Život se psem

Chůze obloukem jako každodenní návyk na procházce

na voditku 3Je váš pes na procházkách nejistý z lidí nebo ostatních psů, když proti nim jde? Poradím vám, co na procházkách dělat, aby se snížilo napětí takto nejistého psa.

Když proti psovi JDE někdo PŘÍMO

To, co můžete udělat, je chůze obloukem. Pomůže v případě, že jdete proti lidem nebo psům, ze kterých je váš pes nejistý, má z nich strach. Ať už je důvod takového strachu jakýkoliv, pes se tak bude v situaci cítit lépe.

Dva psi, kteří se neznají a nemají tak k sobě důvěru, nikdy nepůjdou k sobě nebo proti sobě přímo. Nebudou se míjet přímou chůzí tak, jak jsou na to zvyklí lidé. V praxi se to však děje tak, že pes míjí přímo psa, protože nemá jinou možnost, jak kolem psa projít, jde totiž na vodítku se svým majitelem. Chůze obloukem je součástí jejich přirozené komunikace. Je přátelským gestem vůči protijdoucímu a současně navodí klidný pocit psovi, který oblouk provádí, protože ví, že správně komunikuje, neohrožuje protijdoucí a sebe tak nevystavuje nebezpečí.

Když se pes naučí, že může jít obloukem, začne být míjení lidí/psů pro něj klidnější záležitostí a postupně se ten oblouk může zmenšovat. Důležité je i správné načasování toho, kdy oblouk začít dělat. Musíte být v předstihu před psem a začít dříve, než protijdoucí upoutá pozornost vašeho psa. Tělo a hlava jsou odvrácené od protijdoucího psa (jsou po směru chodidel nebo až po směru vnější strany oblouku).

Když proti psovi BĚŽÍ někdo PŘÍMO

Ještě horší než přímá chůze je pro psa přímý běh. Jde o cyklisty, běžce, bruslaře, děti na odrážedlech, motorky atd. Vyřešíte to stejným způsobem, chůzí obloukem. Přesto pro každého psa je hodně stresující chodit každý den do míst, kde se to jen hemží těmito rychlými subjekty. Je nutné dopřát psovi i oddych a brát ho do klidných míst na procházky.

Vytvořte z chůze obloukem automatický návyk

Možná se vám to zdá jako nepodstatná záležitost, vždyť míjení psů je otázka několika vteřin. Vezměte si však kolik času na procházce strávíme. Kolik lidí a psů na procházce potká váš pes za den? Kolik lidí a psů potká váš pes na procházce za jeho celý život?

Ať už jde o nejistého psa nebo nejde, každý pes se bude při chůzi obloukem cítit lépe, proto vytvořte z tohoto způsobu každodenní návyk, který za nějaký čas budete dělat automaticky, aniž byste na to museli myslet. Dovolte svému psovi slušně se chovat k druhým psům, dovolte svému psovi chovat se tak, aby se cítil bezpečně.

Kliknutím obrázky zvětšíte:

chuze obloukem_bruslar_2

chuze obloukem_pes2