Život se psem

Psí sedmero pro návštěvu

 

P5240015Jak moc svého psa mám ráda? Hodně moc. Respektuji ho jako psa, snažím se k němu chovat vždy hezky a dbát na jeho pocity a potřeby. A nejen to, chci učit i ostatní lidi, kteří se s mým psem setkají, aby se k němu chovali stejně hezky.

Někteří lidé, kteří ke mně chodí na návštěvu, ani žádného psa nevlastní, takže vůbec netuší, jak se k němu správně chovat. Vytvořila jsem tedy tento stručný návod pro mé hosty, aby věděli, jak s mým psem zacházet. Občasné zopakování těchto základních pravidel hostům neuškodí, proto jsem ho připevnila ke vchodu domu. Začas se tak tato pravidla stanou rutinou při jejich návštěvách.

Sedm jednoduchých pravidel pro návštěvu

  1. Když ležím na zemi nebo jsem v pelíšku, znamená to, že nechci být rušen. Nevšímejte si mě, nechoďte ke mně a nehlaďte mě.
  2. Když na vás skáču nebo štěkám, nemluvte na mě, otočte se ke mně zády a stůjte bez pohybu, dokud nepřestanu. Můžete k tomu ještě použít signál ruky, otevřete dlaň nebo obě dlaně vůči mému obličeji.
  3. Když u vás žebrám o jídlo, které mi nechcete dát 🙂 , tak na mě nemluvte, nedívejte se a použijte signál ruky s otevřenou dlaní jako znamení toho, že nic nedostanu, já pak přestanu žebrat.
  4. Hlaďte mě jen, když k vám přijdu a to venku nebo jinde v prostoru, kde mohu uniknout, kdyby mi bylo něco nepříjemné.
  5. Můžete mi dát pamlsky, ale neškádlete mě jimi. Jím sýr a maso, můžete zkusit i slané pečivo, ovoce a zeleninu 🙂 . V žádném případě mi nedávejte sladkosti nebo čokoládu.
  6. Nenechte mě o samotě s žádným dítětem, protože děti nedokáží vidět důsledky toho, co dělají a já se budu bránit, pokud mě bude něco bolet nebo pokud budu mít pocit, že jsem v ohrožení, jako to dělá každá bytost.
  7. Ať už jsem venku nebo v pokoji, děti se u nás chovají klidně. Běhat, skákat nebo křičet mají dovoleno v místnosti vedle (jen tam, kde nejsem).

Děkuji za respektování mých pocitů a potřeb.

Já pes