Život se psem

Pár tipů k tomu, když vašeho psa hladí cizí lidé napotkání

012_1Stává se mi to často, že na procházce se protijdoucí mají k mému psovi. S otázkou „Nekousne mě ten pes?“ se ho dožadují pohladit. Je to správné nechat hladit psa napotkání? Čím se u toho řídit?

Respektujte pocity psa

Každý pes má jinou potřebu prostoru k setkávání lidí. Jeden pes je zvyklý na přímý kontakt s cizími, jiný může mít z lidí strach a potřebuje se jim vyhnout. A proto, jestli pes nemá dobrý pocit ze setkání, určitě není dobré ho nutit k tomu, aby pohlazení vydržel. Pro majitele je přece důležitější pocit psa než to, že se zavděčí druhým nebo naplní svůj pocit toho, že jeho pes je přece přátelský k lidem.

Čtěte signály psa

Pes při setkání s lidmi vysílá signály, které říkají, co mu je příjemné nebo nepříjemné. Je to jeho komunikace, kterou běžně používá při setkání s lidmi a psy. Když tyto signály budete správně číst, poznáte, jestli je vhodné nechat psa pohladit či nikoliv. Pokud si těmito signály nejste jisti, zkuste těchto pár tipů. Ať si nechá dotyčný protijdoucí očichat otevřenou ruku psem, pokud se hlava psa zaboří do ruky, je to znamení, že chce hladit, pokud ruku jen očichá a odtáhne se, nechce pohladit. Pes se také může bokem opřít o nohy člověka, což je opět znamením, že chce pohladit.

Vyhodnoťte situaci

Pokud jste se cestou z procházky zastavili posedět na lavičce nebo na zahrádce restaurace a váš pes si zalezl pod lavičku nebo židli, je právě toto absolutně nevhodný moment k hlazení psa. Tím, že je na vašem klíně, pod židlí, lavičkou nebo je přivázán na vodítku k něčemu, je jeho možnost úniku omezena a pes se necítí v bezpečí, když k němu přistoupí cizí člověk.

Já vím, zájem cizích lidí o vašeho psa vás těší. To hlazení ale nemusí vůbec těšit vašeho psa. Není přece nic špatného na tom, že se staráte o jeho spokojenost a dotyčného požádáte, aby vašeho psa nechal být. Vždyť je to i pro bezpečí těchto lidí.