Zdraví a duše psa

Může být obojek nebezpečný pro psa?

DogHarnessDostala se někomu z vás do rukou kniha „Dogs with back problems“ od Anderse Hallgrena? Tato kniha a i jiné zdroje obsahují zprávu ze studie, která ukazuje na fakt, že psi mají problémy s páteří stejně jako my lidé. 63 % ze všech psů zahrnutých do výzkumu mělo problémy se zády a krkem, aniž by o tom majitelé vůbec věděli. Jedním z nejvíce alarmujících zjištění bylo, že až 91 % z těchto psů bylo zataháno tvrdě za vodítko nebo samo prudce zatáhlo.

Kdy obojek může být nebezpečný?

Pokud,

– pes tahá na vodítku,

– vy vycukáváte svého psa,

– se objeví jeden velmi zajímavý objekt, pach; váš pes se rozeběhne a vodítko se pořádně napne, i když pes obvykle netahá.

Jaké zdravotní potíže se mohou objevit?

Takto „málo“ stačí k poškození svalů, k podrážení orgánů a vzniku různých zdravotních potíží. Psi totiž mají stejně měkké tkáně na krku jako mají lidé. Jak měkké jsou vlastně tyto tkáně, si můžete snadno sami vyzkoušet, když si rukou jen jemně zatlačíte na krk v oblasti hrtanu a výše k bradě. Stejně nepříjemně to cítí psi.

Na krku jsou nervy, které inervují (inervovat = spojovat nervovými vlákny) nejen svaly (sval upínající se z krku na hruď a na přední nohy), ale inervují také tělesné orgány psa (hrtan, srdce, plíce, žaludek, střeva, játra, žlučový měchýř a slinivku). Pokud dojde k přiskřípnutí jednoho z těchto nervů, může to způsobit ztuhnutí svalu a tedy problémy s krkem a bolestí hlavy nebo podráždění v hrtanu, kašel, žaludeční a střevní potíže, změny srdeční tepové frekvence, bolesti hlavy a obecně zvýšení hladiny stresu.

Může dojít ke stlačení žil a tepen a díky tomu k městnání krve, což vyvolá bolesti hlavy a zvýšení hladiny stresu. Projeví se to v podobě špatné nálady a podráždění. Může dojít k poškození štítné žlázy, která má z velké části na starosti metabolismus v těle. Toto poškození žlázy se může projevit, buď jako hyperaktivita a zvýšení hladiny stresu nebo tak, že pes je unavený, vyčerpaný a obézní. Tlak vyvíjený na oblast krku zároveň může zvýšit nitrooční tlak. To vyvolá problémy se zrakem a v nejhorším případě i slepotu.

Dejte pejskovi postroj

Výsledky této studie byly šířeny po celém světě. A je jen na psích klubech a majitelích změnit tréninkové metody a přestat tvrdě tahat za vodítko psů. Mnoho majitelů začalo používat postroje místo obojků (zejména vyloučili stahovací obojky), aby zabránili poškození krku svých psů. Pokud se i vy tak rozhodnete, vyberte takový postroj, který bude pro vašeho psa pohodlný, bude mu sedět a umožňovat mu se volně pohybovat. Postroj, který je těsný nebo psa dře a který ho omezuje v pohybu, může způsobovat svalové nebo kosterní problémy.

Každý pes je jiný a každému může vyhovovat odlišný postroj. Vyhněte se však postrojům, které se kříží přes ramena a hrudník. Většinou nejvíce vyhovuje postroj ve tvaru Y s páskem mezi předními nohami psa (tento pásek zabraňuje posunutí postroje nahoru směrem k měkké části krku). Pokud koupíte nový postroj, nechte psa nosit ho na sobě chvíli doma, nechoďte s ním hned ven. Při jeho navlékání si ke psovi klekněte a nandavejte mu jej pomalu, aby to bylo pro něj příjemné. Čas od času kontrolujte, zda někde něco nedře a není něco těsné.

Kdy obojek ano?

Pokud váš pes nemá rád navlékání postroje, existují také takové, které se nemusí přetahovat přes hlavu, ale dají se kolem hlavy rozepnout. Pokud ani tak psovi postroj nebude vyhovovat, může se tak stát u psů citlivých na doteky a nesprávnou manipulaci, pokud s nimi někdo zacházel špatně, nelámejte to přes koleno a pes bude mít tedy obojek (třeba jen dočasně). Obojek by měl být určitě široký, plochý a pro psa pohodlný. Pohlížejte vždy na záležitost z pohledu toho konkrétního psa a jeho potřeb.